GAME OF SKATE CHAMPIONSHIP 2: RAFFLE

Yes, it has been a year since the first RajonTV Game of Skate Championship, and we are back to find out again who is the Champ! We gathered some of the best skateboarders (that we know), some of them are rookies to this game, some played last year, some might not know that they are going to participate. Unfortunately, the last year champ Madars Apse couldn’t participate due to an injury. Good luck to Madars, he will be back in season three!

We know that the following months are not going to be suitable for outdoor skating very much, it is going to be cold and painful sometimes. Therefore, RajonTV Game of Skate Championship 2 is going to have two extra letters! Instead of 5 letters we will have 7. Two extra letters for warm up! The letters are going to be R.A.J.O.N.T.V instead of S.K.A.T.E. We strongly believe that this might make games more exciting and fun.

Major shout-out to our supporters – Tikari skateshop, Clockwise Skateshop and Commune DIY!

Check out the match up and find out who is playing who!

We will see how it goes, but hopefully the first games will be ready till next weekend!

 

3 Replies to “GAME OF SKATE CHAMPIONSHIP 2: RAFFLE”

 1. Vēlējos uzzināt, kā Jūs izvēlaties dalībniekus?
  Vai var kkā pieteikties? Es labprāt izmēģinātu savus spēkus 🙂

  Ar vislielāko cieņu,
  Antoņina

  1. Sveiki,

   Lai izveidotu čempionātu, mums vajadzēja savākt 32 cilvēkus. Tas ir daudz, bet īstenībā nav, grib piedalīties vairāk cilvēku. Kad plānojam, kas piedalīsies, skatāmies, pirmkārt, uz tiem, kuri aktīvi piedalās skate scēnā, sponsorēti braucēji, tie kas piedalās sacensībās, filmē video vai ir scēnas veterāni utt., un tāpat nesanāk ielikt visus.

   Nākamgad, iespējams, vajadzēs izvedot open formātu, kad varēs pieteikties ikviens un tālāk izvērtēsim, kā organizēt mačus. Ja būs atsaucība un interese, domāsim par lielāku dalībnieku skaitu.

   Liels paldies par interesi!

 2. Labvakar!
  Vēlējos uzzināt, kā Jūs izlemjat, kuri piedalīsies sacensībās?
  Jo es labprāt arī pieteiktos un izmēģinātu savus spēkus.

  Ar vislielāko cieņu,
  Jūsu Hektors

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *